Ev Taşırken Ve Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Taşırken Ve Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makalemizde, taşınırken bir evin nasıl toplanılacağına, ev taşırken işe yarayacak pratik bilgilere ve taşınırken ev toplamanın püf noktalarına değinmeye çalışacağız. Sizler için faydalı bir rehber olmasını diliyoruz.

Taşınırken ev nasıl toplanır?:

En ufak seyahat ve yer değiştirme de bile nasıl bir yol izleyeceğimiz konusu günler öncesinden kafamıza takılır. Bu en basit bir sırt çantası olsa bile, belirli bir düzenin izlenmesi gerekmektedir. İçindeki alandan maksimum faydalanabilmek için koyacağınız eşyaların istifinin yerli yerinde olması gerekir. Bunun yanısıra, eşyaların önem derecelerine göre sıralanmaları çok önemlidir. Basit bir yolculuk valizinin yarattığı stresi, tam bir ev eşyasının taşınma işleminde düşünün. Bunun için günler öncesinden bir program hazırlanmalıdır.

Ev taşırken pratik bilgiler:

Öncelikle neyin taşınıp, neyin taşınmayacağını belirlemekle başlayabiliriz. Bizim için artık herhangi bir gerekliliği kalmamış eşyaları belirleyerek bunları rahatça eleyebiliriz. Bu sayede gideceğimiz yeni mekanda hatrı sayılır miktarda yer kazanabilir ve yeni eşyalar için alan kazanabiliriz. Bu eleme için günler öncesinden kendinize sakin bir zaman ayarlamanız daha faydalı olacaktır. Herhangi bir etki altında kalmadan yapacağınız rahat bir eleme, hata yapmanızı engelleyecektir.

Bu artık önemi kalmayan eski eşyalarımızı nasıl değerlendirebiliriz?:

Bu tarz eşyalar için alternatif yollar mevcut. Örneğin Letgo, Facebook vb. platformları kullanarak, artık işinize yaramayan bu varlıklarınızı internet üzerinden satabilirsiniz. Alıcısı ve satıcısı tarafından çok sık ziyaret edilen ve takip edilen bu online platformlar, kesinlikle uygun bir alıcı bulmanızı sağlayacaktır. Bir diğer yol ise şudur; çevrenizde tespit edeceğiniz ihtiyaç sahiplerinin bu eşyalardan faydalanmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için mahalle muhtarlıklarından gerekli bilgiler alınabilir ve bu kişiler tespit edilebilir. Evden eve nakliyat ve taşınma esnasında istatistiklere göre en fazla açığa çıkan eşyalar kitap, dergi ve gazete gibi şeylerdir. Bunların büyük bölümü taşınırken ortaya çıkan, müşterileri bile şaşırtan boyutlarda olabilen kitap ve ansiklopedilerdir. Çoğu orada öylece yıllardır duran ve unutulan bu kitapları taşınmadan önce isterseniz satabilir veya okul, öğrenci dernekleri, kütüphane gibi yerlere bağışlayabilirsiniz.

Ev taşırken paketleme nasıl olmalı?Neler yapılmalı?:

Öncelikle, karşınızda bulunan evden eve nakliyat şirketi ile nasıl anlaştığınız açıklığa kavuşturulmalıdır. Bunu en başta yaptığınız ilk görüşmede muhakkak sormalısınız. Misal bir çok nakliyat şirketinin farklı çalışma şekilleri ve hizmet paketleri vardır. Bu hizmet paketlerindeki fiyatları etkileyen istisnai durumlar vardır. Paketleme aşaması taşınırken en fazla vakit harcanan aşamalardan birisidir. Dikkat ve özen gerektirir. Paketleme ve ambalaj malzemelerinin ne kadar kaliteli olduğunun önemi bir yana, bunları saracak ve istifleyecek kişilerin de profesyonel olması önemlidir. Bardak ve tabak gibi hassas varlıklarınızı gelişigüzel paketletip, gelişigüzel bir koliye veya fıçıya yerleştiremezsiniz. Buna araç süspansiyonu, trafik ve yol durumu gibi dış etkenler eklenerek,tüm olası durumlar hesaplanmalıdır. Eğer evden eve nakliyat firması ile anlaşırken, paketleme ve kolilemeyi kendinizin yapacağınızı söylediyseniz, şirket bu söylediğinizi göz önüne alarak, sadece taşımak için gelecektir. Elbette ki taşıma sürecini en fazla etkileyen kolileme ve paketleme, firmanın işgücünden çıkarıldığı için,fiyat konusunda size çok avantaj sağlayarak lehinize olacaktır. Siz yine de bu konuda pek bilgi sahibi değilseniz, kolileme ve paketleme işlemini şirkete bırakın. Zira, elde ettiğiniz avantajı ve cebinizde kalan parayı zarar gören eşyalarınızla kaybedebilirsiniz. Tabiiki böyle bir durum yaşamanızı istemeyiz. Özellikle mutfak eşyaları çok hassas olduğundan, bunlara ek özen gösterin. Gazete ile bardak ve tabakları sarmak iyi bir yöntem gibi görünse de aslında risk taşımaktadır. Klasik evden eve nakliyat hizmetinde yıllardır en sık kullanılan yöntemlerden olan kâğıtla sarma metodunun yerine darbeyi azaltıcı naylon daha etkili olabilir.

Kağıt ile saracak olan müşterilerimiz için ipuçları:

Öncelikle kolinin veya fıçının çok büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer koli içerisine koyacaksanız, kolinin kalın ve en az iki katmanlı olmasına özen gösterin.Mümkünse küçük koliler halinde yerleştirme yapın. Koli çok büyük olduğunda, içindeki kırılacak malzeme sayısı haliyle fazla olacağından, en alttaki malzeme üzerindeki baskı artacak ve hareket ettikçe altlardan çatlamalara neden olacaktır. Koli boyutunu küçük tutup, kırılacak malzemeyi iyice bastırarak boşluk bırakmadan koliye yerleştirdiğinizde, tabir yerinde ise koli ve içindeki malzeme tuğla kadar sağlam kalacaktır.

Taşınırken bardaklar ve tabaklar nasıl paketlenmeli?:

Taşımalarda genelde en fazla karşılaşılan sorun, kırılacak eşyalara yeterince özen gösterilmeden alelacele yapılan paketlemelerdir. Bu konuda bilgisi olmayan müşterilerin önceden hazırladığı kırılacak malzeme kolileri diğer adrese ulaştırılırken, yolda en ufak sarsıntıda zarar görmektedir.
Özellikle bardak sararken, gazete kağıdının bir kısmını top şekline getirerek bardağın içerisine sokun. Nakil esnasındaki sarsıntıyı yutarak hafifletecektir. Kutunun alt kısmının ambalaj bandıyla sıkıca sabitlendiğinden emin olun.
Kutunun altına, sıkışmış kâğıt topları ile destek yapın. Böylece bardak ve tabak türü hassas eşyaları naklederken, yoldaki çarpmaların etkisini absorbe edecek bir katman yaratmış olursunuz.

Taşınırken Elbiseler Nasıl Paketlenmeli ?

Giysi paketleme, taşınırken pek üzerine düşülmeyen konulardan birisidir. Bir çok müşteri genelde basit bir çamaşır çantası veya klasik yolculuk valizi tercih ederek kıyafetlerini bunun içerisine istifler.İşte en çok zarar da tam bu anda meydana gelir.Kıyafetlerimiz çoğu zaman kendimizi ödüllendirdiğimiz, bizi mutlu eden en basit armağanlardan birisidir.Heleki bize hediye edilmilşse bu konuda daha titiz olmamız, onları mümkün olan en iyi şekilde muhafaza etmemiz gerekir.

Ev Taşırken Kıyafetler Nasıl Toplanır ?

Peki elbiselerinizi ve giysilerinizi, taşınma esnasında şu anki evinizden yeni evinize kadar sağlam ve buruşmadan nasıl ulaştırabilirsiniz? Taşıma sırasında giysilerinize zarar gelmesini önlemenin en basit yolu gardırop kutusu olarak adlandırılan elbise kolisi kullanmaktır. Bunlar, dolabınızla aynı mantıkla dizayn edilmiş askılı kullanışlı kutulardır.

Kıyafet Taşıma Kolisi (Askılı Koli)

 

Genelde 3 adet saman ve 2 adet Kraft kağıdın birleştirilmesiyle oluklu mukavvadan imal edilen bu kutular, kıyafetleri kırıştırmadan taşıma veya depoya nakletmek için müşteriler tarafından sıkça tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Plastikten askı aparatı ile gayet kullanışlıdır.

Asılı giysilerinizi kutunun içine koyabilir ve hareket halindeyken gelebilecek zarardan ve oluşabilecek kırışıklıklardan koruyabilirsiniz. Giysilerinizi kolayca asmanıza ve kırışıklıkları düzeltmenize olanak tanımak için bu kullanışlı kutuların önü bir dolap kapısı gibi açılır. Ayrıca sağlam alışveriş çantalarını, kemer, cüzdan gibi eşyalarınızıda bu kutu gardıropun altına saklayabilirsiniz.

Deriler ve kürkler dikkatli taşınmalı ve ek özen gösterilmelidir. Süet, deri veya kürklü ceket ve katlarınız varsa, bunları kamyonla göndermek yerine (eğer arabanız varsa) arabanıza almak isteyebilirsiniz. Pahalı ve hassas nesneler oldukları için bunları korumak iyi bir fikirdir.

DEĞERLİ EŞYALAR

Takıları ve ziynet eşyalarınızı kesinlikle ayrı ayrı paketleyin ve pahalı ya da sizin için manevi anlamda önemli olan parçaları kendiniz taşıyın. Bu tavsiye, üzerinde aksesuar olan giysileriniz için de geçerlidir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ